close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

تصویر ثابت

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

ابزار وبلاگ

احکام سفر - تبعیت در سفر

همسنگری

http://hamsangary.rozblog.com/

اسلایدر

مطالب پیشنهادی

آخرین مطالب

برترین مطالب

وبسایت رسمی رهبر معظم انقلاب وبسایت رسمی رهبری جمهوری اسلامی ایران پرتال امام خمینی (ره) راسخون

احکام سفر - تبعیت در سفر

احکام سفر - تبعیت در سفر

 

 

تبعيت در سفر


ملاک تبعيت از سرپرست خانواده در احکام سفر
س73. شوهرم براى تصميم‌گيرى در بيشتر موارد به من آزادى و اختيار داده است. حال با توجه به اين، آيا در وطنش خودم را از جهت كامل خواندن نماز و صحت روزه تابع او بدانم؟ با اين‌که ما در منطقه و شهر ديگرى ساکن خواهيم شد؟
ج) صِرف دادن آزادى در تصميم‌گيرى، ارتباطى به مسأله (اختيار وطن) ندارد؛ بلكه ملاک، مستقل بودن يا عدم استقلال از شوهر در تصميم و زندگى است. لذا اگر در اين دو موضوع، مستقل از شوهرتان هستيد، پس در اتخاذ وطن تابع او نيستيد.

س74. شخصى داراى دو وطن است، در نتيجه نماز خود را در هر دو مکان تمام مى‏‌خواند و روزه هم مى‏‌گيرد، آيا واجب است که همسر و فرزندان تحت تکفل وى در اين مسأله از سرپرست خود تبعيت نمايند يا اين‌که مى‏‌توانند مستقل از او عمل کنند؟
ج) زن مى‏‌تواند وطن جديد شوهرش را وطن خود قرار ندهد، ولى فرزندان اگر صغير باشند و در تصميم‏گيرى و کسب درآمد مستقل نباشند و يا در اين مسأله تابع اراده پدر باشند، وطن جديد پدر، وطن آن‌ها هم محسوب مى‏‌شود.

س75. س . آيا زن و فرزندان مشمول مسأله 1284 رساله حضرت امام(ره) هستند؟ يعنى در تحقق سفر آن‌ها قصد سفر توسط آنان شرط نيست؟ و آيا وطن پدر موجب تمام بودن نماز کسانى که تابع وى هستند، مى‏‌گردد؟
ج) اگر در سفر تابع پدر ولو قهراً باشند، قصد پدر براى پيمودن مسافت در صورت اطلاع آنان از آن کافى است. ولى در انتخاب وطن و اعراض از آن، اگر در تصميم‏گيرى و زندگى مستقل نباشند، يعنى بر حسب طبيعت و ارتکازشان تابع اراده پدر باشند، در اعراض از وطن سابق و اتخاذ وطن جديد که پدر با آن‌ها براى زندگى دائمى به آن‌جا رفته است، تابع وى خواهند بود.

تبعيت اعضاى خانواده از سرپرست، در احکام سفر
س76. آيا زن در وطن و اقامت تابع شوهر است؟
ج) مجرّد زوجيّت موجب تبعيّت قهرى نمى‏‌شود، و زن مى‏‌تواند در انتخاب وطن و قصد اقامت تابع شوهر خود نباشد. بله، اگر زن در انتخاب وطن و اعراض از آن تابع اراده همسرش باشد، قصد شوهرش براى او کافى است و شهرى که همسرش با او براى زندگى دائم و به قصد توطن به آن‌جا رفته است، وطن وى هم محسوب مى‏‌شود و همچنين اعراض شوهر او از وطن مشترکشان با خروج از آن و رفتن به جايى ديگر، اعراض او از وطن هم محسوب مى‏‌گردد، و براى اقامت ده روز در سفر، اطلاع او از قصد شوهرش مبنى بر اقامت ده روز با اين فرض که وى تابع اراده شوهر است براى وى کافى است، بلکه اگر مجبور به همراهى با شوهرش در مدت اقامت در آن‌جا باشد، نيز حکم همين است.

س77. محل تولد من شهر کاشمر است و از سال 1345 هجرى شمسى تا سال 1369 ساکن تهران بوده‌‏ام و آن‌جا را وطن براى خود انتخاب کردم، و مدت سه سال است که همراه با خانواده‌‏ام براى مأموريت ادارى به بندرعباس آمده و کمتر از يک سال ديگر به شهر تهران که وطن من است، باز خواهم گشت. با توجه به اين‌که در مدتى که در بندرعباس هستم، هر لحظه امکان دارد براى مأموريت به شهرهاى تابع بندرعباس بروم و مدتى در آن‌جا بمانم و زمان مأموريت‌‏هاى ادارى هم که به من ارجاع مى‏‌شود، قابل پيش‌بينى نيست، خواهشمندم
اولاً: حکم نماز و روزه مرا بيان فرماييد.
ثانياً: با توجه به اين‌که در اغلب اوقات يا در بعضى از ماه‌هاى سال براى چند روز در مأموريت ادارى به سر مى‏‌برم، آيا کثير السفر محسوب مى‏‌شوم يا خير؟
ثالثاً: با توجه به اين‌که همسرم خانه‏دار و متولد تهران است و با من به بندرعباس آمده و ساکن آن شده است، حکم شرعى نماز و روزه وى چيست؟
ج) نماز و روزه شما در محل کار فعلى‌تان که وطن شما نيست، حکم نماز و روزه مسافر را دارد، يعنى نماز شکسته است و روزه‏تان صحيح نيست، مگر آن‌که در آن‌جا قصد اقامت ده روز کنيد و يا در هر ده روز حداقل يک بار به‌خاطر کارى که مربوط به وظيفه شما است، مسافرت نماييد؛ و اما همسرتان که در محل کار همراه شما است، اگر قصد اقامت ده روز کرده باشد، نماز وى تمام و روزه‌‏اش صحيح است و در غير اين صورت نمازش شکسته است و نمى‏‌تواند روزه بگيرد.

س78. جوانى با زنى از شهرى ديگر ازدواج نموده است، هنگامى که اين زن به خانه پدرش مى‏‌رود، نمازش قصر است يا تمام؟
ج) تا زمانى که از وطن اصلى خود اعراض نکرده، نمازش در آن‌جا تمام است.

س79. اگر شخصى وطنى داشته باشد که در حال حاضر در آن سکونت نمى‏‌کند، ولى گاهى با همسرش به آن‌جا مى‏‌رود، آيا همسر او در آن‌جا بايد مانند وى نمازش را تمام بخواند يا خير؟ و اگر همسرش تنها به آن‌جا برود نمازش چه حکمى دارد؟
ج) مجرد اين‌که آن مکان وطن شوهر اوست باعث نمى‏‌شود که وطن وى هم باشد و بر او در آن‌جا احکام وطن جارى شود.

نماز و روزه فرزندان در وطن والدين
س80. نماز و روزه فرزندان در وطن والدين چگونه است؟ و آيا به سن فرزندان و مستقل شدن آنها بستگى دارد؟
ج) ميزان، تبعيت و عدم استقلال است. مادامى كه فرزندان در اراده و زندگى تابع پدر باشند، وطنِ پدر، وطن آنها هم محسوب مى‌شود (و اگر با مادر زندگى مى‌كنند و تابع مادر هستند وطن مادر، وطن آنها هم محسوب مى‌شود) و در اين حكم فرقى بين اينكه فرزند صغير باشد يا كبير نيست. اين در صورتى است كه فرزندان در وطن پدر يا مادر زندگى كنند اما اگر به قصد مسافرتِ چند روزه به وطن والدين رفته‌اند، در اين صورت مادامى كه قصد ماندن حداقل ده روز را نداشته باشند حكم ساير مسافرين را دارند.

س81. در جايى به دنيا آمده‌ام كه وطن پدر و مادرم بوده ولى يك روز بعد از تولّد به جاى ديگر منتقل شديم بدون اين كه پدر و مادرم از آن وطن خود اعراض نمايند، آيا آن‌جا وطن من نيز مى‌باشد (البته مادامى كه از آنجا اعراض نكرده‌ام)؟
ج) محل مذكور وطن شما محسوب نمى‌شود.

س82. نماز و روزه دخترى که به مدت شش ماه آغاز تولد در محل تولد اقامت داشت سپس به مدت هفده سال در شهرى ديگر زندگى نمود سپس بعد از ازدواج به محل تولد بازگشت، در دو محل اقامت چه حکمى دارد؟
ج) محل تولد با فرض اينکه پس از تولد فقط شش ماه در آن‌جا اقامت داشته براى او وطن محسوب نيست؛ و در محل زندگى هفده ساله اگر پدر آن‌جا را براى خود وطن اتخاذ کرده و فرزند هم به تبعيت از پدر در آن‌جا زندگى نموده، آن‌جا وطن فرزند هم محسوب است؛ و نسبت به محل تولد اگر بعد از بلوغ و استقلال در زندگى آن‌جا را براى خود وطن اتخاذ کند آن‌جا نيز براى او حکم  وطن خواهد داشت.

 

منبع : www.leader.ir

نظراتنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
وبگذر